İzinler

Hızlı bir şekilde Drone ile Uçuş yapmak için nasıl izin alırsınız?

FR-19 belgesi ile Uçuş İzni nasıl alınır? veya Mülki İdare amirliklerinden izin almak için ne yapılmaktadır.

Bu makalemizde sizlere daha Hızlı bir şekilde SHGM üzerinden nasıl izin alabileceğinizi anlatıyoruz, sizlerden istenilenleri eksiksiz bir şekilde yaparak İHA ile uçuşunuz için kolayca izin telep edebilirsiniz. Resmi kurum ile bildirilen bir bağlayıcılığı olmayan bu makalenin tarafımızdan defalarca deneyimlenerek ve İHA pilotlarımızdan gelen geri dönüşlerin değerlendirilmesine istinaden hazırlanmıştır. Başarılı ve Yasal bir şekilde UÇUŞ İZNİ almak için lütfen anlatacaklarımızı sonuna kadar okuyunuz.

Öncelikle Sivil Havacılığın ve Eğitimlerimizde anlattığımız müfredatın temel bilgilerinden yola çıkarak bazı gerçekleştirmemiz gereken işlemler var. Sırasıyla şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Uçuş iznine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü izin vermektedir!

Dünya’da her ülkede Konroller birimlerin olduğu gibi ülkemizde yasal müfredat ve mevzuatların, talimatların oluşturulduğu, takip ve yönetim sağlandığı kurum SHGM ‘dir.

Nasıl trafikteki veya denizde ki her taşıt araç için kayıt ehliyet gerekiyor ve sürücülere bir yeterlilik belgesi veriyorsa, burada da havacılık sektöründe takibin sağlanması adına Devlet SHGM adı altında bir kayıt ve yasal talimatların yer aldığı bir sistem geliştirmiştir. Tüm İHA kullanıcıları SHGM tarafında Yetkilendirilen İHA Kuruluşları veya Eğitmenlerinden gerekli olan tüm müfredatı öğrenerek Ehliyeti olan bilinçli bir kullanıcıya dönüşmesi hedeflenmektedir. Ehliyeti olmayanlar tabiki bilinçsiz kullanıcı değildir. Fakat SHGM sizden uçuşunuz için yeterlilik sağlayabilmeniz adına bazı evrak ve bilgilere sahip olmanızı ister.

Her ne kadar uçuş izinleri ilk bakışta SHGM tarafından veriliyor olarak görülse de , aslında uygulama tamamen Mülki Amirliğin kontrolünde ve sorumluluğunda gerçekleşmektedir.

Yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA’ların kontrol altına alınması için pilotun gerekli uçuş şartlarını taşıdığını, uyması gereken kurallarla ilgili gerekli eğitimleri alarak pilotluk yetkisini tanımladığını, cihazının kayıtlı olmasını, izin talep ettiği konumda başka uçuşların olup olmadığı, uçuş süresi ve saatlerinin mevzuatlara uygun olup olmadığının kontrolünü sağlar

Sizlere gerçek uçuş iznini veren aslında Mülki Amirliktir.

İzninizi neden mülki idari amirlikten almıyorsunuz?

Çünkü sizin uçuş yapabilmeniz için uluslararası standartlarda belirtilen yukarıda belirttiğimiz gereksinimlere sahip olduğunuzu SHGM talep ve kontrol etmektedir. Notam sahasını yine SHGM denetler. SHGM aslında 500 feet üzeri hava araçlarının kontrolü ile ilgileniyor olsada , 400 feet altında uçtuğunuz İnsansız Hava araçlarının da belirttiğimiz gibi kayıtlı olmasını ve sizin eğitim almış bilinçli kayıtlı kullanıcı olmanızı istemektedir.

Bunun için izin sisteminde önce SHGM ye başvurursunuz, izni vermeden önce bu şartları sağlayıp sağlamadığınız kontrol edilir. Sonrasında SHGM talimatlara uygun iseniz uçuş iznini Mülki idari Amirliğe gönderir. Yani Vali yada Kaymakamlık izin almadan sizin adınıza birimlere ilettikleri için sizin Mülki idari kısımlarına gitmeme sebebiniz bundan dolayıdır.

Direkt Kaymakamlık / Valilik gibi Mülki idari amirliğine gidip neden izin alamazsınız?

Çünkü Drone kullanıcısının İHA cihazını uçurmak adına Yetkili Kurumlardan eğitimini alıp almadığını ve kullanıcının bu şartları sağladığına dair belgeleri olup olmadığını idari alandaki görevli bilemez. Haliyle ilk önce seni SHGM İHA sayfasında Eğitimini almış kayıtlı kullanıcı olarak izin için başvurmaya yönlendirir.

İzinli Uçuş Yapmanın Avantajı nelerdir?

Ticari yapacağınız her uçuş için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sizden 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası ister. Her ne kadar sigorta sahibi olsanızda Drone uçurmak için yukarıda yazan “Uçuşlar kanunlar ve ilgili yönetmeliklerin öngördüğü şartlara uygun olarak gerçekleştirilecektir kapsamında yönetmeliklerin öngördüğü şartlara uygun olarak gerçekleştirilmek zorundadır. Yani sigorta poliçeniz burada size uçabilirsiniz ama kaza anında mevzuatın dışında uçtuğunuz için poliçeniz geçersizdir demektedir. Bu maddeyi sigorta firmanızın değiştirmesi mümkün değildir. Çünkü mevzuata aykırı uçuş yapmanız alkollü şekilde araç kullanırken kaza yaparak kaskodan para talep etmekle aynı şeydir.

İzin alarak yaptığınız her uçuşta sigorta poliçeniz geçerlidir, Valilik veya Kaymakamlık insiyatifinde dilekçe ile alınan her türlü izinde oluşabilecek risk ve kazalardan peşinen sadece siz sorumlu sayılıyorsunuz.

2-3 gün içinde hemen nasıl izin alabiliriz?

Bu linkten indirdiğinizi gösterdiğiniz bu form ile İHA Ticari Pilot belgeniz ile Mülki idari amirliğine giderek bu forma açıklama yazdırabilirsiniz. Açıklama kısmında uçacağınız alanda herhangi bir yasak, güvenlik zaafiyeti, özel hayatın gizliliği işgali gibi konuların problem olmayacağı gibi görüşleri açıklama kısmına belirterek ve açıklama yazacak Mülki idari amir lik kısımı görevlisi veya amire Uçuş izninizi SHGM üzerinden alıp bu belgeyi ekte sunmak için hazırladığınızı söyleyerek yönlendirebilirsiniz. Özellikle baştaki linki göstererek doğruluğunu gösterebilirsiniz.

Aldığınız açıklamaların yazdığı FR-19 belgesini SHGM sitesine taratarak yükleyeceksiniz.

Peki FR-19 belgesini nereye yükleyeceksiniz?

Bu hazırladığınız belgeyi İHA Ticari Pilot Kaydınızın olduğu SHGM sitesinde Uçuş izni almak için açtığınız sayfada Uçuş İzni talep et seçeğinden TİCARİ uçuş izni talebinde bulunacaksınızç Ticari uçuşlarda gerekli olan 3.Şahıs Mali Mesuliyet Sigortasının Poliçesinin yüklendiği Sigorta bölümünde Hazırladığınız Tüm Evrakları Tek bir PDF Dökümanı halinde birleştirerek Mülki idari amirliğinden aldığınız bu belgeyi Sigorta Poliçesi alanına Sigorta Poliçeniz ile birleştirerek yükleyebilirsiniz. Hatta örneğin Bir özel mülk işletmesi veya bir hotel tanıtımı için havadan çekim yapacaksınız haliyle özel mülke SHGM yasak alanda ise izin vermeyecektir fakat Ticari olarak karşıladığınız bu tüm yeterlilikler, Sertifika, Ticari uçuş için 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası gibi evraklarınız var ise Hotel sagibine veya işletme sahibine giderek “TC. No olan şu İsimde Şahıs şu firma adına Reklam Tanıtımlarımız için çekim gerçekleştirecektir, Gerekli iznin taraflarına verilmesi arz olunur” gibi imzalı ve kaşeli bilr belge alınarak yine bu tek PDF döküman içine eklenerek beraberinde gönderilmesi sağlanabilir. Haliyle SHGM ‘de sizin ne kadar yeterli olduğunuzu ve Mülki idari amirliğe gönderilecek evrakların iyi bir şekilde hazırlandığını görerek işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde UÇUŞ İZNİ verecek şekilde kısa sürede ONAYLAYACAKLARDIR. Tabi bazı sebeblerden dolayı bu kadar çalışma üstüne RED cevabıda gelebilir böyle durumlarda yine SHGM ile eposta yoluyla iletişime geçebilir idari amirliklerlede görüşerek izin işlemleri için tekrar süreç başlatabilirsiniz. Bu paragrafta belirttiğimiz tüm açıklamalar kişisel deneyimlerimiz ve İHA kullanıcılarının deneyimine sunulduktan sonra istitastiksel olarak hızlandığı görülerek tarafınıza aktarılmıştır. Bu sistemin tarafımızda süreci hızlandırabilmek adına geliştirildiğini ve kurum ile bağlayıcılığı bulunmadığını belirtmek isteriz. Fakat kurum bu şekilde olan izinlere daha hızlı yanıt vermekte, bu sistemde olan kullanıcıları uçuş izinlerini %90 ihtimalle onaylamakta ve bilinçli kullanıcı olduğunu farketmektedir.

Oluşturduğunuz Tek PDF ve dökümanların birleşimini SHGM sitesi üzerindeki aşağıdaki görselde gösterilen alana yüklenmesi gereklidir.

PDF dosyasının yükleneceği tek kısım burasıdır.

Sonuç olarak Sigorta, Dilekçe (otel veya iş için yapacağınız çekime ait olan) gerekli belge ve FR-19 Uçuş İzni Belgesini, 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası bölümüne yüklemelisiniz.

Böyle bir başvuru üzerine yetkili Uçuş Dairesi evraklarınızı eksiksiz olarak tamamladığınızı özellikle FR-19 belgesi ile Mülki idari amirlikten onaylı belgenizi aldığınızı ve sisteme yüklediğinizi görerek evraklarınızı tekrar Uçuş yapacağınız bölgenin amirine göndermeyerek hemen kısa süre içerisinde (KESİN DEĞİL) onaylayacaklardır.

FR-19 BELGESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Ayrıca hazırladığınız tüm belgeleri online olarak tek bir PDF haline getirmek için şu siteyi kullanabilirsiniz. Sürükle Bırak olarak yükleme yapabilirsiniz. TIKLAYINIZ

Kamu Devlet Kurumları Belediyelere, Özel çekimlerde yapmak için 3-6-12 aylık uzun dönem izinlerde yapacağınız çekimler için 350 liraya mal edeceğiniz 3.Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası ile yaşayacağınız kaza ve riskli durumlarda karşı tarafa gelebilecek zararlar için 350.000 Lira teminatlı bu sigorta poliçesi sizin için hem yasal mevzuatlara uygun olarak uçuş yapmanızın hemde oluşacak maddi kaybın önüne geçmeniz için çok önemlidir.

Teşekkürler.

Dronehane Türkiye
“Hobiden Değil, Harbiden Uçuyoruz!”

2020 © Tüm Hakları Saklıdır.