İnsansız hava aracı tarihçesi ve genel bilgiler

Selam değerli okurlarımız, İHA’ların hakkında Genel detaylı bilgiler ile sizlerleyim, Tarihçesinden kullanım alanına, sınıflara, eğitim ve eğitim gerekliliğine, sonrasında aldığınız bu eğitim ile hangi alanlarda özel veya ticari hizmet vereceksiniz bunlara değineceğim . İHA’lar (İnsansız Hava Araçları) ilk kez 1980’lerin başında Japonya’da ticari amaçla kullanıldı. O dönemde, insansız helikopterlerin pirinç tarlalarının üzerine tarım ilacı püskürtmek için pilotlu helikopterleri desteklemede etkili bir yol olduğu anlaşıldı. Uzaktan kumandalı uçak teknolojisini kullanmak pahalı ve zahmetliydi. Teknolojik kapasite, hukuki düzenlemeler ve yatırım desteğindeki gelişmeler sayesinde özellikle;
•    Tarım
•    Altyapı
•    Güvenlik
•    Taşımacılık
•    Medya ve eğlence
•    Telekomünikasyon
•    Madencilik
•    Reklam Tanıtım, Hobi alanlarında önplana çıkmaya başladı.
İHA sistemleri dünya genelinde farklı kriterlere göre sınıflara ayrılmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) İHA sistemlerini Azami Kalkış Ağırlıkları referans alarak dört sınıfa ayırmaktadır:
1.    İHA-0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar,
2.    İHA-1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
3.    İHA-2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,
4.    İHA-3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar


Bu sınıflardan ilk iki sınıf yani ticari alanda veya hobi alanında kullanılabilecek İHA-0 ve İHA-1 sınıflarından ayrı tüm sınıflarda eğitimler alabilirsiniz, Fakat sivil alanda kullanıma uygun  25 kg. üzeri şuanda İnsansız Hava Araçları bulunmamaktadır. İHA-0 ve İHA-1 kategorisindeki hava araçlarını ticari amaçla kullanacak pilotlar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Okulları tarafından verilen eğitimleri tamamlayarak, ilgili sertifikaya sahip olması gerekliliği SHT-İHA talimatında belirtilmektedir. SHT-İHA talimatında meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda 10 iş günü öncesinden Uçuş İzni alınması gerekliliği belirtilmektedir. Uçuş izni almak için de temel havacılık bilgilerinin yanı sıra yasakları ve kuralları bildiğinizi gösteren İHA pilot ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle İHA Pilot eğitimleri önemlidir. Bu eğitimi alan pilotların aşağıdaki kazanımları elde etmesi amaçlanmaktadır.

•    İHA Pilotaj eğitimi ile birlikte İHA kullanıcılarının profesyonel yaşamda mesleki gelişmelerini desteklemek,
•    İHA ile yürütülecek uçuş operasyonları için gerekli olan resmi İHA Pilotu Sertifikası (Ehliyeti)’ne sahip olmak,
•    İHA ile ilgili teorik ve pratik eğitimler ile temel havacılık bilgilerine sahip olmak,
•    Bir İHA-0 ve İHA-1 kategorideki İHA uçuş operasyonu sırasında gereklilikler ve süreç hakkında bilgi sahibi olmak,
•    Uçuş Simülatörü ve İHA’lar ile yapılacak pratik uygulamalar ile katılımcılara İHA uçuş deneyimi kazanılmasını sağlamak gibi faydalı birçok alanda bilgiler ve eğitimler sunmaktadır.

Mustafa Emre ÇİFTCİ / İHA Eğitmeni

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 © Tüm Hakları Saklıdır.