Ticari İHA Eğitimi almak İstiyorum ?

Covid-19 sebepli Pandemi nedeniyle yayınlanan genelge gereği Eğitimlerimize bir süre ara verilmiştir. Yayınlanacak normalleşme süresi içinde Genelge ve Milli eğitim Bakanlığı referansı ile Eğitimlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Eğitimlerimizin ilk olarak hangi bölgede başlayacağınız “Eğitime Başvur” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda izin verilen bu süreç içerisinde Eğitim bölgesi Sosyal Medya hesaplarımız üzerinden yayınlanacaktır. İlk önce Sağlık dediğimiz bu dönemde Normalleşme sonrası Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ön Kayıt oluşturarak Kontenjana hemen dahil olabilirsiniz.

Örneğin; İHA-1 Eğitimi 36 Saattir. Uzaktan Eğitim diye birşey yoktur. Sizlere 1 gün içinde veya gelmeden Eğitim vereceğini söyleyen kişilere itibar etmeyiniz. Bu gibi durumlarda işlenen Suça sizlerde ortak oluyorsunuz. Verdiğiniz Eğitim ücretini bu gibi Dolandırıcılara kaptırmayınız. Bu gibi durumlarda Eğitimi veren kurum kapanırsa ödediğiniz ücret boşa gidiyor ve aldığınız Eksik eğitim sonucu Sertifikanız geçersiz sayılabiliyor. SHGM Kurumuna ihbar ediniz. 

Eğitim Talebi Bırakmanın Avantajı?

Ticari İHA Eğitimi almak istiyorsunuz fakat istediğiniz ilde henüz Eğitim açmadıysak bulunduğunuz Bölgeye yakın yerden eğitim alabilirsiniz. Yada Eğitim açmamızı istediğiniz İl/İlçeyi bize Whatsapp veya Arama ile iletişim numaralarımıza iletebilir yakın tarihte bölgenizde açılacak Eğitimden SMS ile haberdar olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Bilgilendirme

Sizin için en ÖNEMLİ OLAN BELGE ALMIŞ OLMAK mı? Eğer böyle bir durumda iseniz direkt olarak SHGM sitesinden hobi amatör sınıfta kayıt olup kendinize verilen İHA numarası ile bir belge çıkarmanız daha iyi çünkü müfredata uymadan iş yapan, 1-2 günde eğitim verdiğini zanneden, sahte ve fazladan evrak veren dolandırıcılara kurs ücretinizi vererek dolandırılmamış olacaksınız. Emeğinizin karşılığını bir bedel ödeyerek sizlere vermeyen adı üstünde sahte okullara itibar ederek emekleriniz ile arttırdığınız bütçenizi ve kendinizi teslim etmeyin. Unutmayın sadece Eğitim müfredatı, Yasal mevzuat ve talimatnameler dışında eğitim verenlere değil sizlere de ceza kesiliyor böyle durumda yanlış okullardan eğitim alarak suça ortak oluyorsunuz, Doğru ve Gerçek yerinde tam zamanlı eğitim için lütfen bize başvurunuz, “Hobiden değil, Harbiden Uçuyoruz” ilkesi ile Bilinç İHA pilotları yetiştirmeye devam edeceğiz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü resmi sitesinde yayınlanan Güncel duyurulara DUYURULAR üzerinden ulaşabilirsiniz. Dünya’da İHA Drone’lar hala daha fazla gelişirken, Sizlerde Pilotu olacağınız bu alana En doğru yerden Eğitim alarak başlayınız. 

Eğitim Şartları ve Uzaktan Eğitim Var mı?

İHA-0 için 12 saatlik yasal müfredatı 1,5 gün içinde, İHA-1 için 36 saat 4 gün içinde Eğitmen ve Eğitimi veren Kuruluş bu sürece uyarak anlatmak zorundadır. Eğitime kursiyeri katmadan eğitim veren okullar kapatılmaktadır, Kursiyeri eğitim alanına almadan Sertifika verilemez bu durumda Binlerce kursiyer mağdur olacaktır. Sizlere eğitime gelmeden Sertifika verenlere itibar etmeyiniz. UZAKTAN EĞİTİM diye bir sistem yoktur. Açılan eğitim tarihlerinde herkes katılmak zorundadır, Eğer size kursa girmeden ehliyet ve sertifika vermeyi teklif eden bir kurum var ise o eğitici okul bilin ki çok yakında kapanacaktır. Dronehane olarak eğitmenlerimiz Tam zamanlı müfredata uygun şekilde ve süreçte eğitimlerini tamamlıyorsa ve Eğitim Ücretleri diğer okullara göre daha farklı ise bunun sebebini unutmayınız. Önemli olan Eğitimi doğru kuruluştan ve doğru bilgilerle almanız hedeflenmektedir. Değerli İHA kullanıcıları Odak noktanız Para ile verilen Eğitim değil, Paraya değişilmeyen Eğitimi almak olsun.

Yetkili Uçuş Okulu

Eğitimlerimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Eğitim vermeye Yetkilendirilmiş  51 numaralı TERMAL DRONE Yetkili Uçuş Okuluna Bağlı DRONEHANE markası eğitmenleri ile düzenlenmektedir.

Eğitim Talepleri ve Eğitim Yerleri

Eğitimlerimiz en çok Kurs talebi açılan şehirlerde verilmek üzere öncelik tanınarak planlanmaktadır. Minimum 20 Kişilik Kontenjan tamamlandığında bulunduğunuz bölgede eğitim organize ediyoruz. Eğer bağlı bulunduğunuz ilde eğitim olup olmadığını görmek istiyorsanız EĞİTİME BAŞVUR sekmesinden açık eğitimleri görebilirsiniz veya Whatsapp hattından Ön Kayıt bırakabilir Eğitim talebi oluşturabilirsiniz. Bu durumda sizlerin kaydı alınarak talep edilen bölgede eğitim açılacak olursa size SMS ile bildirilmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde her bölgeye ve her sektöre eğitim vermekteyiz. Çok yakında açılacak olan Eğitimleri Canlı Harita üzerinden görebileceksiniz. Yüzlerce İHA kullanıcısının Eğitim aldığı Platformumuza hoş geldiniz.

Facebook grubumuzdan Tüm Drone Pilotları ile Bilgi ve Fikir Paylaşımı yapabilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/dronehane

Eğitim Fiyatları ve Hangi Ehliyeti almalıyım?

Örneğin sadece otomobil kullanacaksınız bunun için size gereken B sınıfı ehliyet, eğer siz tır sürmeyecekseniz boşuna o ehliyeti almanıza gerek yok buradan yola çıkarak talep ettiğiniz ve katılmak istediğiniz eğitim sonucu kullanmayacağınız İHA sınıfı içinde ehliyet almanıza gerek yoktur, sizler için En iyi fiyat ve gerekli ehliyeti kayıt olup başvurduktan sonra Eğitmen ve Asistan arkadaşlarımız tercihinizi yapmanız için ivedilikle yardımcı olacaklardır. Aşağıda hangi Eğitim sonunda hangi Cihazları kullanabileceğinizi ağırlık sınıflarına göre nitelendirilmiş halde görebilirsiniz.

Bu EĞİTİMİ NEDEN ALIYORUZ?

İHA DRONE  kullanımının da ülkemizde artması sebebiyle SHGM 2016 yılında mevzuatlar içeren bir talimatname yayınladı. Hala güncellenmekte olan bu talimatname içinde Uçuşa yasak bölgeler, Uçmadan önce yapılması gerekenler, Binalara ve insanlara olması gereken yasal uzaklık mesafesi, 50 metre uzaklıkta binalara ve insanlara maksimum 120 metre irtifada olmak üzere gibi bilgiler içeren bu talimatnamede uyulması gereken kurallar bahsedilmektedir. Tüm İHA kullanıcılar bilmesi gereken bu Talimatname gibi aynı zamanda 500 gr . üstü Tüm Drone İHA kullanıcılarıda bu yasalara uyarak SHGM sitesine kayıt olmalıdır. İşte bu evrede Sportif/Amatör kaydı yaparak yasalara uygun şekilde ücretsiz olarak sisteme kaydolarak izin verilen yeşil alanlar içinde uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz. Fakat her hobi veya ticari kaydı olan kullanıcı her bölgede izinsiz uçuş kesinlikle yapamaz. Ticari sektörde hizmet verenler ise Talimatnameyi tüm kullanıcılar gibi bilecek aynı zamanda belirlenen eğitim süresinde Yetkili Uçuş okulundan Tam zamanlı katılım ile kursunu alıp Sertifika almaya hak kazanacaktır. Aşağıda Eğitimi neden aldığınız ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinden açıklama ile görsel paylaşıyoruz.

İHA-0 ve İHA-1 sahibi Drone kullanıcıları 500 gr. üstünde tüm cihazlarını kayıt altına almakla yükümlüdür, 500 gr. üstü cihaz satın alan herkes bu sisteme E-devlet üzerinden kayıt olmak zorundadır. Yetkili Uçuş okulundan eğitim almamış hobi olarak 500 gr. ile 4 kg arasında cihaza sahip kullanıcı İHA-0 SPORTİF/AMATÖR Lisans Tipine, 4 kg. ile 25 kg. arasında cihaza sahip kullanıcı İHA-1 SPORTİF/AMATÖR Lisans Tipine kayıt olmakla yükümlüdür. Bu sistemde kişiye kayıt sonrası TR ile başlaya sınıfının içerdiği İHA ‘sı için uygun plaka numarası tahsis edilir. Kayıt ÜCRETSİZ olup Sadece Vesikalık yükleyerek sisteme kaydını gerçekleştirebilir. İHA-0 için minumum 12 yaş İHA-1 için minimum 15 yaşında olan herkes Drone ve İHA sahibi olmasa bile kayıt olup numarasını alabilir. Bu Şekilde kayıt olan amatör sınıfı her kullanıcıya Talimatname içinde yer alan genel bilgilerin olduğu 20 soruluk bir sınav yapılır ve başarısına göre kaydı tamamlanır.

İHA-0 ve İHA-1 sahibi Drone kullanıcıları 500 gr. üstünde tüm cihazlarını kayıt altına almakla yükümlüdür, 500 gr. üstü cihaz satın alan herkes bu sisteme E-devlet üzerinden kayıt olmak zorundadır. Yetkili Uçuş okulundan eğitim almış Ticari olarak 500 gr. ile 4 kg arasında cihaza sahip kullanıcı İHA-0 TİCARİ Lisans Tipine, 4 kg. ile 25 kg. arasında cihaza sahip kullanıcı İHA-1 TİCARİ Lisans Tipine kayıt olmakla yükümlüdür. Bu sistemde kişiye kayıt sonrası TR ile başlaya sınıfının içerdiği İHA ‘sı için uygun plaka numarası tahsis edilir. Kayıt ÜCRETSİZ olup Vesikalık, Yetkili Eğitim kuruluşundan aldığı sertifika örneği ve Sağlık raporu yükleyerek sisteme kaydını gerçekleştirebilir. BöyleceSGHM üzerinde Ticari kayıtlı Pilot olacaktır. İHA-0 için minumum 12 yaş İHA-1 için minimum 15 yaşında olan herkes Drone ve İHA sahibi olmasa bile Yetkili okulumuzdan Eğitim alıp Sonrasında SHGM ‘ye kayıt olup numarasını alabilir. 

Yabancı uyruklu Vatandaş Oturum İzni ve Vergi Numarası olarak kendilerine verilen numara ile eğitim alabilirler.

Ticari olarak faaliyet gösterecek her kullanıcı ve sektörde çalışanlar bu eğitime katılmalıdır. Çünkü Uçuş yapacağınız alanda izin alabilmek için gerekli Eğitimleri Yetkili Uçuş okulundan aldığınızı göstermeniz ve size izin verilmesi için bu Sertifika ve Ehliyet gereklidir. Bu ehliyet otomobil ehliyetleri ile birebir aynı konumda yer almaktadır. İzin işlemleri ve Yasaları öğrenmek, mevzuatlar nelerdir, nelere dikkat etmeniz gerekir, aklınızda ki tüm sorular DRONEHANE ‘nin Profesyonel Eğitmenleri tarafında sizlere anlatılmaktadır. Drone hakkında hiçbir şey bilmeyen veya İHA sahibi olmayan tüm herkes bu eğitime katılabilir. Eğitimimiz İHA-0 için 12 saatte İHA-1 için 36 saatte aklınıza takılan ne varsa Eğitmenlerimiz tarafından fazlasıyla verilmektedir.Hiçbir yerde bulamayacağınız Kişisel deneyimlerin ve Pratik bilgilerin paylaşıldığı, ayrıca birbirinden farklı teknolojilere sahip Drone’ların yer aldığı eğitimlerimize sizlerde hemen katılabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede eğitim almak için bize Whatsapp üzerinden anında ulaşabilirsiniz.

Ticari İHA kullanıcısı ne demek?

Ticari İHA kullanıcısı ücreti mukabilinde Drone ile çekim görüntüleme işi yapana denmemektedir. Sizler sivil Havacılık Kurumunun belirlediği kurallara göre Türkiye’de 500 gr. ağırlıktan fazla cihaz uçuruyorsanız, etrafında insan ve binalar varsa meskun mahalde uçuş yapıyorsunuz anlamına gelir, Bu gibi uçuşlar için İZİN ALMANIZ gerekmektedir. İzin alabilmeniz için ise EHLİYET ve SERTİFİKA almanız gerekmektedir. İşte Yetkili Uçuş okulundan aldığınız eğitim ile TİCARİ İHA KULLANICISI oluyorsunuz demektir. Ticari Uçuş tanımı bunun içindir. Talimatname size Ticari faaliyetin varsa yeşil alan veya özel izin verilen yerleşim alanında uçabilir, veya hobi olarak izin ile yeşil alanda ve insandan uzak yerde uçabilirsiniz demektedir. Talimatnamede 50 metre insan ve yapılara uzaklık seviyesinin belirtilmesi bu yüzden yer almaktadır.

Uçuş İzni nasıl alınır?

Öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesine Kayıtlı T.C. kimlik numaranız ve Şifreniz ile giriş yaparak UÇUŞ İZNİ TALEP ET kısmına tıklayacaksınız, aşağıda yer alan görseldeki gibi açılan alandan Ticari olarak kayıtlı olduğunuz İHA modeliniz ile Haritada Yeşil alan ile belirlenen kısımda Uçuş izni talep edeceksiniz. Tüm bunların yanı sıra uçuş izni için gerekli diğer döküman ve bilgiler Eğitimlerimizde Canlı olarak sizlere anlatılmaktadır. Sivil Havacılık sistemi üzerine kayıt olduktan sonra Uçuş okulumuzdan aldığınız belgeyi yüklemezseniz kaydınız hala SPORTİF/AMATÖR olarak görünmektedir haliyle bu gibi durumda Ticari Uçuş için izin almak isterseniz cevap size UÇUŞ İZİN TALEBİNİZ REDDEDİLDİ olarak dönmektedir. Bizlerden belge alan Kursiyerlerimize eğitimlerimizde nasıl Ticari üyeliğinizi aktif edeceğinizi gösteriyoruz.

Önemli Bilgiler

Uçuş izni talep ederken maksimum yükseklik yani irtifayı 120 metre altında belirtmeyi unutmayınız, uçuş saatleri talebini ise gün doğumundan yarım saat sonra gün batımından yarım saat önce uçuş yapacakmışsınız gibi belirtmelisiniz. 

Ayrıca İHA ‘lar için özel olarak tanımlanan 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortasını 350 Türk Lirasına yıllık olarak yaptırabilirsiniz. bu sigortanın size sağladığı teminat bedeli 350.000 TL ‘dir. Herhangi bir kaza anında yaşayacağınız maddi kayba en iyi seçenek olmaktadır. 

Tüm konular, kesilen ceza örnekleri, uçuş yasakları, uymamız gereken kurallar ve daha fazlası İHA Eğitimlerimizde Hava Hukuku ve Sorumluluklar’ı konusunda detaylı şekilde anlatılmaktadır

BİLGİLENDİRME

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 28.11.2017 tarihli yayınlanmış duyuruda İHA Eğitimleri sonrasında yetkili uçuş okullarından aldığınız belgeler yan bölümdeki formata uygun olmak zorunda olup aynı zamanda eğitim kurumu belgenin doğruluğunu kontrol edebileceğiniz bir sorgulama sistemiyle geçerliliğini sunmak zorundadır.

Bu formata uymayan belgeler GEÇERSİZDİR! Aldığınız belge bu formata uygun değil ise yetkili uçuş okulu bu belgeyi tekrardan yayınlamak zorundadır.

Vermiş olduğumuz İHA EĞİTİMLERİ bu standartlara uygun olarak düzenlenmektedir.

SHGM ilgili DUYURUSU!

DRONEHANE SERTİFİKA SORGULAMA EKRANI İÇİN

TIKLAYINIZ

Neden DRONEHANE 'yi Tercih Ediyorlar?

Güncel tüm mevzuat ve talimatname’ye göre birebirde Tam zamanlı gerçek eğitimler veriyoruz. Eğitim sonrası Grubumuzda veya Whatsapp iletişim kanallarında bulunan Sohbet kanallarında ilgili İHA güncellemeleri, yeni talimatlar, yasalar, müfredata ait gerçek bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

● Eğitimlerimize güveniyoruz, İHA Kursu için sizlerden ÖN ÖDEME almıyoruz. (Ödemeler Kurs günü başlangıcında peşin olarak alınmaktadır).

● Eğitimlerde Kontenjan dolmaz ise Eğitimi İPTAL etmiyoruz. (Kontenjanlar genelde dolmaktadır).

● Tüm eğitimlerimizde SHGM Tarafından belirlenen kanuna göre Havalimanına 9 km yarıçapında gerçekleştirilen uçuşlarda zorunlu olan Telsizle Haberleşme Belgesini ÜCRETSİZ olarak veriyoruz. (Bu belge izin işlemleri aşamasında istenmektedir).

● Nadiren sadece İHA-0 Sertifikası alan kullanıcılardan ilerleyen dönemde İHA-1 Sertifikası almak isteyen olursa İlk Eğitime istinaden Sadece aradaki ücret farkını alıyoruz. 

● Online Sertifika Sorgulama ile Dronehane.com üzerinden Sertifikanıza ihtiyaç duyduğunuzda Dijital olarak indirebiliyorsunuz.

● Eğitim sonunda Sertifikanızı Dijital Ortamda hazırlandığı için aynı gün teslim alabilirsiniz.

● İller arası verdiğimiz Eğitimlerde Otellerde Konaklama ücreti ödeyen Kursiyerler Sınav için Ekstra salon kullanım ücreti vermiyorlar.

● Verdiğimiz Sertifika ve Kimlik Uluslararası Ömür boyunca geçerli olup, Kayıp yaşamanız durumunda Kimliğin yenisini talep ederseniz sizlere ÜCRETSİZ olarak gönderim sağlıyoruz. (Güvenliğiniz için kartınızı aynı kimliğiniz gibi kaybetmemeye özen gösteriniz).

● Tüm eğitimcilerimiz Yükseklisans veya Mühendislik mezunu mesleki yeterliliği tamamlamış aynı zamanda İHA ile ilgili tüm mevzuata hakim müfredatı bilen ihtisas sahibi kişilerdir.

● Diğer Okullardan farkımız Gerçek Tam Zamanlı Eğitim, Pratik Bilgi Aktarımı, Ücretsiz birçok bilgi, Eğitim sonrası destek ve Türkiye’nin en Kapsamlı içeriklerinden oluşan güncel bilgiye sahip Eğitmelerimiz ile aktarılmaktadır. Sizlere sahte veya Yalan belgeler ibraz edilmeden SHGM şartlarına uygun şekilde eğitim vermektir.

● Eğitime katılmış kursiyerlerimiz Kursu alarak Sertifika ve Ehliyet sahibi Ticari İHA kullanıcısı oluyor, daha sonrasında bizleri ziyaret etmek isteyen kursiyerlerimiz diğer eğitimlerimize ÜCRETSİZ olarak katılabilir bilgilerini pekiştirebilirler. (Ziyaret taleplerinizde önceden belirtmeniz Planlama için Uygun olacaktır).

Minimum Kaç yaşında olmanız gerekli ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi İHA-0 Sınıfı için 12 yaş, İHA-1 Sınıfı için minimum 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Amatör Ehliyeti ve Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Sivil Havacılık web sitesi üzerinden yaptığınız kayıtta sizlere TR ile başlayan bir numara tahsis ederler, bu numarayı kişiler karta basıp veya bazı dolandırıcılar bu numarayı sizin adınıza kart şekline getirip cüzi rakamlara Amatör Lisansı diye sattığı tespit edilmiştir. AMATÖR LİSANSI diye birşey yoktur. Tek gerçek Sertifika türü Yetkili uçuş Okulu aracılığıyla sizlere verilmiş olan TİCARİ İHA SERTİFİKASI ‘dır.

ÖDEME NASIL YAPILIYOR?

Bağlı olduğumuz ilde Kurs öncesi Eğitim alanına gelmeden herhangi bir Ön ödeme almıyoruz, (Bu durum ancak kontenjan fazlaysa kurs günü yoğunluğun önüne geçmek amaçlı olarak Ücreti önceden almayı talep edebiliriz), Diğer bölgelerdeki Kontenjan dolayısıyla sadece Ön Kayıt ile ödemeyi önceden alıyoruz. Bağlı bulunduğumuz ilde Ödemeyi Kurs gününde Peşin olarak yapıyorsunuz. Ön ödeme almadan kurs açmamız Eğitimlere olan güveni ve talebi göstermektedir.

Şehrimde nasıl Eğitim ve Ehliyet alırım?

“Eğitime Başvur” alanında açılan Eğitimler içinde bölgenizde henüz kurs yok ise bize iletişim kanallarımızın herhangi birinden talep bırakıyorsunuz. Ön kaydınızı alıyoruz. O bölgede en az 20 kişilik bir kontenjan açabileceğimiz kişi sayısına ulaştığında uygun tarihte hemen yeni bir eğitim organize ediyoruz ve sizlere Ön Kayıtta bıraktığınız iletişim numaranızdan sizlere bilgi veriyoruz.

DRONE Kullanmak için bu sertifika zorunlumudur?

Türkiye piyasasındaki sektörlere baktığımızda birçok iş alanı mevcuttur. Otobüs şöförlüğü, emlakçılık, aşçılık, iş güvenliği uzmanlığı vb. gibi haliyle kaçak ve yolsuz yapılaşmanın önüne geçmek adına her meslek dalının daha prensipli ve risk teşkil eden durumlarda iş sahibinin bilinçli olduğunu belgeleyen nitelikte işiyle alakalı sertifikaya ihtiyacı vardır. Drone İHA havacılık sektörünün yegane eşsiz Teknolojilerinden biridir tabi aynızamanda Büyük risk teşkil eden bir sektördür. Haliyle bilinç kullanımın önüne geçmek adına 2016 SHGM tarafından yayınlanan ilk talimatname ile Yetkili Uçuş okulları aracılığında eğitimler verilerek kullanıcıları bilinçli ve Ticari Sertifikaya sahip hale getirmek hedeflenmektedir. 

Zorunluluk esasında eğer sizde İHA ile TİCARİ uçuşlar yapıyorsanız, yani meskul mahal alanında insan üstü, binalar için, yerleşim alanı dahilinde bu eğitimi alma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Eğer sadece Hobi amaçlı İHA kullanıyorsanız SHGM üzerinden kayıt yaparak amatör devam etmeniz yeterli olacaktır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SitesindeYetkili Uçuş okulundan aldığınız eğitim ile rahatça uçuş yapabilmek için izizler gereklidir. Bu izin için okulumuzdan aldığınız Sertifikayı Dilekçenizin yanında ibraz ederek uçuş izni alabilirsiniz. Gizli yapılan uçuşlarda yaşanabilecek bir kaza durumunda SHGM talimatnamesinde yer aldığı üzere gerekli şartları yerine getirmediğiniz için yüksek miktarlarda cezai yaptırımlara maruz kalacaksınız. Aynı zamanda kişilere verdiğiniz zararlar sonucunda ekstra olumsuz durumlar yaşabilirsiniz. Dolayısıyla Ticari uçuşlarınız için yetkili okullardan ilgili eğitimleri alarak sonrasında Sivil Havacılık sistemine İHA Ticari Pilot Sertifikasını yüklemek zorunludur. İHA Talimatnamesinde yer alan ilgili madde aşağıdadır.

Bize nasıl Ulaşabilirsiniz?

● Ön Kayıt yptıysanız mutlaka size SMS, Whatsapp veya bıraktığınız iletişim numarınızı arayarak önceden bilgilendirme ile sizlere haber vereceğiz.

● Eğitim ve Yoğunluk sebebiyle ulaşamadığınız durumlarda En hızlı Whatsapp ile mesaj bırakarak geçte olsa size dönmemizi sağlayabilirsiniz.

● Dilerseniz 0 (543) 376 63 48 “0543 DRONE 48” özel iletişim numaralı İHA hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

● Elektronik Posta adresimiz iha@dronehane.com üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz, (E-mail sisteminde istisnai gecikmeler yaşayabilirsiniz).

● Sosyal Medya facebook.com/dronehane üzerinden sayfamız aracılığıyla mesaj atabilirsiniz.

● İnstagram üzerinden DM ile hızlı şekilde ulaşmanızda mümkündür. instagram.com/dronehane

● Gruplar üzerinden ilgili sorunuza cevap bulabilirsiniz facebook.com/groups/dronehane

● Mesaj attığınız tarihlerde Eğitimde değilsek en geç 1-2 saat içinde cevap vermekteyiz.

 

Eğitimleri kimler veriyor?

Eğitimlerimizi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Yetkilendirilmiş Uçuş Okulumuza Bağlı Yüksek lisans ve Mühendislik mezunu İHA Müfredatına hakim Eğitmenlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bazı eğitimlerde sektörde yıllardır İHA alanında Tecrübe kazanmış deneyimli Kullanıcılar, Medya ve Prodüksiyon Şirketleri Sahipleri DRONEHANE üyesi arkadaşlarımızda tecrübelerini paylaşmak adına sohbetler gerçekleştirmektedir.

Hangi Eğitimi almalıyım?

İHA-1 Sınıfı Ticari Sertifika almak Drone kullanıcıları için daha avantajlı, Çünkü bu eğitim sınıfında tam 4 eğitmen bulunuyor, Haliyle 36 Saat süren ve 4 gün detaylı bilgiler kazanacağınız Pratik eğitimler alacağınız en verimli Eğitim için İHA-1 Lisansını almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü İHA-1 sınıf türünü alanlar aynı zamanda İHA-0 alarak çifte lisans sahibi oluyorlar. 

Cihazım olmadan Sertifika alabilir miyim?

Otomobili olmayan biri nasıl Ehliyet alabiliyorsa, İHA Ticari ehliyetinide Drone sahibi olmadan alabilirsiniz. Önemli olan Eğitimleri tam zamanlı olarak almanızdır.

Eğitimde Hangi Konulardan Ders alıyoruz?

SHGM Talimatnamesinde yer alan konulara göre İHA-0 ve İHA-1 sınıfındaki eğitimlerin ders konuları aynıdır. Sadece İHA-1 Sınıfı Eğitimin ders saati fazladır. Uzman bir kaç eğitmenle bu eğitimleri vermekteyiz. Aşağıda her iki eğitim sınıfındaki ders konuları ve saatleri verilmiştir.

SHGM Kaydım yok, olmak zorunda mıyım?

Eğer kayıtlı değilseniz eğitime gelirken kayıt olmanızı gerek yok. Sizler Eğitime katıldığınızda nasıl kayıt olacaksınız detaylı olarak istem üzerinden sizlere anlatıyoruz. İzin nasıl alınır. Drone aldınız nasıl kaydedilir bütün detaylar eğitimlerimizde sizlere anlatılıyor.

Belge ne işe yarar? Rahatlıkla Drone Uçurabilir miyim? Hemen İş imkanı bulunur mu?

SHGM sisteminde 500 gr. üstü Yapacağınız Tüm Uçuşlarda Ticari Eğitimi almanız gereklidir. Bu belge sizin kolayca izin almanız ve yasal olarak uçuşlar gerçekleştirmeniz içindir. Rahatlıkla Drone uçurmak için Öncelikle eğitiminizi tamamlayıp sertifika alacaksınız sonrasında izin için SHGM sitesindeki yeşil alandan uçuş rotasını seçeceksiniz veya Özel izin alacaksanız eğer mülki idari amirliklerde dilekçe yanına Sertifikanızı ibraz ederek uçuş izni alabileceksiniz. Bu belge bu işe yarar ve Ticari İHA Pilotu olmak bu şekilde gerçekleşmektedir. Hemen iş imkanı bulmak kişinin bilgi ve deneyimini aynı zamanda kullandığı Drone İHA aracı ile üretebildiği içeriğe bağlıdır. Aslında iş imkanı sunmaktan çok bilinçli olarak bu işi yapıyor olmanız sizi Profesyonelliğe taşıyacak ve Ticari olarak kazanç elde eden kullanıcılar bu eğitim sayesinde potansiyele ulaşacaktır. Eğitimi aldım Drone cihazımda var iş bulamıyorum evet malesef ne yapacağınızı bilmeden Kazanç elde etmek isteyen kullanıcılar bu şekilde olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Öncelikle iş alanınızı seçip ona göre plan yapacaksınız bizler sizleri iş imkanları alanında yönlendirmekteyiz fakat iş istihdamı ve imkanı sağlayamayız. Eğer öyle olsaydı Her Eğitim ücretini yatıran Meslek sahibi olurdu. Unutmayın bizler meslek sahiplerini Bilinçli ve bilgi İHA Kullanıcıları yaparak Kapsamlı eğitimlerimizle Sertifika sahibi yapan Yetkili Eğitim Kurumuyuz.

Yazılı Sınav var mı?

Resmi olarak SHGM ‘nin Yetkili Uçuş Okullarından yapmasını talep ettiği yazılı sınav şekli yoktur, Sadece bazı eğitim veren kurumlar tahminen kursiyerlerin bilgilerinin pekiştirilmesi için kağıt üzeri yazılı sınav yaptıkları tespit edilmiştir.