Drone’ların en çok tercih edildiği alanlar nelerdir?

Değerli okurlar herkese merhaba bugün ki yazımızda Hayatımızın en önemli parçası haline gelmiş ve gelişerek daha da önemli yer edinen Drone’ların kullanım alanlarına örnek vereceğim.
Drone’lar her ne kadar Uçan bir oyuncak gibi görünsede Görüntüleme Fotoğraf ve Video alma desteğinden ayrı, güvenlik alanında da güçlü bir istihbarat aracıdır. Bunun yanında kamerasında termal ve zoom özelliği olan Drone’lar ile sıcaklık hesaplanarak hareketli cisimlerin veya sıcak bölgelerin yerleri tespit edilebilir, zoom özelliği ile de daha yakınlaştırma yaparak detaylı içerik alınabiir.

Hizmet alanı genişleyen Drone’lar, Arama Kurtarma, Yangın Tespit, Trafik Denetleme, Sağlık ve Ekip iletmek için yol ulaşım tespiti, Makine Mühendislik ve Zirai alanlarda Tarım için ilaçlama aleti olarak ta kullanılmaktadır. Arama kurtarma faaliyetlerinden yanı sıra, güneş panellerinde, elektrik hatlarında, alt yapı zemin sorunlarında çözüm için en etkili görüntüleme aletlerinden biridir. Şuan için kargo taşıma alanında veya sağlık medikal iletim alanında güçlü ve kontrolü yeterli cihazlar üzerinde ülkeler üretim çalışmaları ve testleri yapmaktadır. Yakın gelecekte bu gibi hava araçları kısa mesafelerde görev alacaktır. Henüz batarya elektrikli depolama kullanıldığı için yakıtlı sistem olmadığından taşımacılıkta insansız olarak hizmet verecek Drone’lar üzerinde sürekli ar-ge’ler yapılmaktadır.
Haritalama alanında kullanılan ve içinde uydu modülü olan bu cihazlar havada sapma payı bir-iki santim kadar düşük olduğu için artık yeni nesil projelerde harita mühendisleri projelerini gps uydu sistemiyle çalışan bu cihazlardan yardım alarak projelendirmekte ve proje alanının 3 boyutlu halini görsel olarak fotoğraf ile birleştirerek çalışmalar üretmektedir.
Bölgemizde yapılan Şehit Fethi Bey parkı ve son dönemlerde faaliyete alınması planlanan Babadağ Teleferik Projesi inşaatı aşamasında hep bu hava araçları kullanılmıştır.

Mustafa Emre ÇİFTCİ / İHA Eğitmeni

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 © Tüm Hakları Saklıdır.